اندیشنامه شماره 16: پیشنهادات اندیشکده صفا در راستای سیاست های کلی انرژی

اندیشنامه شماره 16: پیشنهادات اندیشکده صفا در راستای سیاست های کلی انرژیاز مهمترین ظرفیت های کشور، دسترسی به منابع عظیم انرژی فسیلی و تجدیدپذیر و موقعیت جغرافیایی راهبردی بر محوریت انرژی است. پیشرفت و مقاوم سازی اقتصاد ایران منوط به استفاده هوشمندانه از این ظرفیت می باشد. امروزه، تأمين پایدار، مقرون به صرفه و امن انرژی از كليدی ترین دغدغه های كشورها به شمار می رود. برنامه ها و سياستگذاریها در این حوزه به نوعی بر امنيت ملی و جایگاه جهانی كشورها اثر می گذارد و حتی در طول تاریخ، جنگهای بسياری بر سر تأمين انرژی درگرفته است. لذا برنامه ریزی و تدوین سياستهای جامع انرژی در كشورهای توسعه یافته و درحال توسعه یك امر مهم قلمداد میشود.

 در كشور ما یكی از پرچالشترین حوزه های مدیریتی، سياستگذاری جامع برای انرژی كشور است. مشكلات بسياری از قبيل بالابودن شدت انرژی در كشور در مقایسه با متوسط جهانی، بهينه نبودن مصر سوخت، بی توجهی به برنامه ریزی برای سرمایه گذاری در توسعه ظرفيت های توليد انرژی و فناوریهای مختلف در بخشهای نفت، گاز، برق ، انرژی اتمی، انرژیهای نو، تعيين نرخ حامل های انرژی مانند قيمت بنزین در سطح جامعه و تعيين قيمت سوخت نيروگاهها، عدم تعيين قيمت نفت خام و ميعانات گازی به عنوان خوراك پالایشگاهها و ... حوزه انرژی كشور را تحت تأثير قرار داده است.

سیاست های پیشنهادی اندیشکده صفا در راستای تدوین سیاست های کلی انرژِی که حاصل نشست های اندیشه ورزی و دو ماه کار کارشناسی کمیته انرژی اندیشکده صفای یزد میباشد که برای شرکت در جمع سپاری مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال گردید.

اعضای کمیته انرژی اندیشکده صفای یزد:

1-سید کاظم وزیری هامانه 2- جواد محجوبی 2- محمد مهدی فقیه خراسانی 3- رضا جوادپور 4- محمدجواد رنجبر 5- محمد رضا صحتی  6- حسن بلندیان بافقی 7- محمدحسین فنایی

علاقمندان می توانند برای دریافت این اندیشنامه با دبیرخانه اندیشکده در پارک علم و فناوری یزد ارتباط برقرار نمایند.

 


پربازدید ترین خبرها